Jste zde: Úvodní Press Hudebníci z Valašského Meziříčí : Valmez 09
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Vyhledat

Lucie Redlová

Slideshow
 

Hudebníci z Valašského Meziříčí : Valmez 09

Golias.cz, červenec 2009, Karel Souček, originální umístění článkudzde.
"S muzikou jsou na tom ve Valašském Meziříčí (běžně Valmezu) a blízkém okolí moc dobře" Působí zde hodně hudebních osobností, rodí se stále noví talenti a navíc je místní scéna výborně zmapována a zdokumentována. Zhruba každých pět let totiž vychází záslužné kompilační CD, které poměrně reprezentativně místní dění zachycuje. Nepočítáme-li starší demokazety, pak oficiálně vše začal v roce 1995 frontman kapely Mňága a Žďorp Petr Fiala. V těchto dnech se na trhu objevuje čtvrtá kompilace Valmez 09.

Dvě desítky písniček od stejného počtu skupin či interpretů. Celorepublikově známých (Mňága a Žďorp, Redl, Irglová, Docuku, Redlová) i čistě regionálních (Harom, I Love 69 Popgeju, Droband). Začínajících (fiordmoss, New Partner, Projektil) i zběhlých veteránů (Ciment, Mňága, Harom, Redl).
A co o valašskomeziříčské scéně nové album vypovídá? Že je vše při starém, což je ta nejlepší zpráva. Kapel je tu početně opravdu hodně, ale mnohem důležitější je jejich kvalita a především stylová pestrost. S výjimkou dechovky a klasického folklóru jsou zde zastoupeny snad všechny žánry.
A to v mnoha odstínech. Tak třeba dominantní rock. Folk rock hraje Vlasta Redl i jeho dcera Lucie, ta je však mnohem jemnější. Melodický folklór rock prezentuje Docuku, jeho tvrdší verzi Ciment. Pop rock zde zastupuje Mňága, blues rock Akustik Rauš a Joe Bar Blues Street, tradiční rock Sbiranico, Projektil či Droband. Hard rock sluší Haromu, tvrdý metal formaci Black Adder.
Valašsku není cizí ani elektronika a techno (fiordmoss, Dan Kettner), jazz (Café la Maňana), punk (Punkhart, Elektrïck Mann) nebo citlivé šansony (New Partner s uhrančivými vokály Zuzany a Markéty Irglových, Wotienka Band). A také trochu toho stylově nezařaditelného a obtížně poslouchatelného šílenství (I Love 69 Popgeju).

Hudební scéna Valmezu se tedy pohybuje od alternativy k tancovačkovému bigbeatu, od jemného šansonu k punkové zběsilosti, od poetických textů k syrovému pohledu na svět. Pestrost, až oči přecházejí. A nové trendy? Příklon řady formací k angličtině a již poměrně běžná spolupráce se zahraničními interprety. Jasně, že z čistě hudebního hlediska trpí nahrávka nevyrovnaností a zdaleka ne všechny kapely zdobí originalita či extraligové instrumentální a pěvecké výkony – i když u těch méně známých těžko hodnotit podle jedné písničky. Hlavní je barevnost, z níž si vybere návštěvník vesnické zábavy, rockového, folkového či bluesového festivalu, jazzového klubu i techno párty. Pochvalu si zaslouží i přehledný a funkční booklet, kde nechybí profily všech zúčastněných včetně odkazů na jejich webové stránky a emailová spojení.